Прихильники

понеділок, 9 березня 2020 р.


Урок №2
Тема.  У творчій лабораторії Лесі Українки. Поетичні збірки «На крилах   пісень», «Думи і мрії». 
Мета: ознайомити учнів з поезією Лесі Українки; показати красу поетичного слова, уміння поетеси за допомогою художньої деталі, образу-символу малювати картини природи, навколишньої дійсності; викликати в учнів інтерес до творчого процесу, що породжує мистецькі шедеври, пояснити їх вплив на людину; розвивати критичне мислення, навички ідейно-художнього аналізу ліричних творів, вміння висловлювати власні думки і почуття, навіяні поезією; прищеплювати учням любов до краси і сили художнього слова.
Обладнання: мультимедійний проектор, портрет Лесі Українки, збірки поезій, ілюстрації до її творів, класична музика.
Форма проведення уроку: огляд-презентація учнівських проектів.

                                                                                        Епіграф до уроку:
                                                                                     Якби мої думи німії
                                                                                     Та піснею стали без слова,
                                                                                     Вони б тоді більше сказали,
                                                                                     Ніж вся моя довга розмова.
                                                                                                            Леся Українка
                                                        Перебіг уроку
I. Повідомлення теми та мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
   Сьогодні ми продовжуємо знайомство з творчістю Лесі Українки, почате в попередніх класах. Згадайте, які твори письменниці ви вивчали раніше? Чим подобається поезія?
 - Які асоціації, пов’язані з ім’ям Лесі Українки, виникають у вас? (навчальний метод «Гронування»)  
                                                                               
глибокий ліризм поезії                                                   майстерність перекладу
 
тонке відчуття                                                                 різнобічність поглядів
прекрасного                      Леся Українка        
                                                                                          гордість, незалежність                                                                      нескореність долі                                                    мужність і воля, боротьба стійкість, сила духу                  
                                                                 патріотизм   
ненависть до рабського існування                             активна життєва позиція

Для того, щоб глибше пізнати внутрішній світ поетеси, її почуття та найменші порухи душі, спробуймо зануритись у творчу лабораторію письменниці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання (шляхом тестування) проектується на мультимедійному проекторі
1. Яке справжнє ім’я Лесі Українки?

а) Марія Олександрівна Вілінська;
б) Ольга Петрівна Драгоманова;
в) Лариса Петрівна Косач;
г)ГаннаБарвінок.

2. Під яким псевдонімом увійшла в історію української літератури мати Лесі Українки?

а) Маруся Чурай;
б) Ганна Барвінок;
в) Марко Вовчок;
г)ОленаПчілка

3. Хто справив найбільший вплив на формування світогляду Лесі Українки?

а)Т.Г.Шевченко;
б) І.Я.Франко;
в) М.П.Драгоманов;
г)М.С.Грушевський.

4. Як називався перший вірш Лесі Українки?

а) „До мого фортепіано”;
б) „ Надія”;
в) „Красо України, Подолля…”;
г)„Contra spem spero

5. Коли з’явилась I поетична збірка Лесі Українки „На крилах пісень”?

а) 1893 рік;
б) 1902 рік;
в) 1899 рік;
г) 1910 рік.

6. Як називалась II поетична збірка Лесі Українки?

а) „ Думи і мрії”;
б) „Відгуки”;
в) „З журбою радість обнялись”;
г)  „ На білих островах”.

7. Який підручник написала для своїх молодших сестер Леся Українка у 1890 році?
а) „ Історія української літератури”;
б) „ Українська граматика до науки читання й писання”;
в) „ Стародавня історія східних народів”;
г)  читанка „ Рідне слово”.
8. Де лікувалась Леся Українка впродовж 1909-1913 років?

а) у Трускавці;
б) в Єгипті;
в) в Криму;
г) в Болгарії.

9. Коли і де померла Леся Українка?
а) 28 серпня 1907 рік, м.Нальчик;
б) 19 липня 1913 рік, м.Сурамі;
в) 23 червня 1911 рік, с.Оленівка;
г) 13 березня 1927 рік, с.Германівка.
10. З якої збірки поезія „МІ. Колискова”?
                            Місяць яснесенький
                            Промінь тихесенький
                             Кинув до нас.
                             Спи ж ти, малесенький,
                             Пізній-бо час.

а) „ На крилах пісень”;
б) „Відгуки”;
в) „ Думи і мрії”;
г)  поза збірками.

11. На якому тропі побудована поезія „ Стояла я і слухала весну…”?

а) порівняння;
б) епітет;
в) анафора;
г) метонімія.

12. Яку зброю мала на увазі Леся Українка в поезії „Слово, чому ти не твердая криця?..”
                                Месники дужі візьмуть мою зброю,
                                Кинуться з нею одважно до бою…

а)кинджал Нестора Гамбарашвілі;
б) шаблю гетьмана Мазепи;
в) просвіту народу;
г)художнє слово

 2. Евристична бесіда
   - Що таке лірика? ліричний твір? ліричний герой?
 ( Лірика – один з основних літературних родів, в якому життя відображається через подачу почуттів, переживань і думок людини в певних обставинах, під впливом певних подій.
Ліричний твір – віршовий художній твір, що відзначається емоціональністю, ліризмом та ритмічно організованою мовою.
Ліричний герой – особа, думки і почуття якої виражаються в ліриці.)
 - Доберіть синоніми до слова „ліричний”
   (схвильований, емоційний,    задушевний).
 III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Ви помітили, що клас поділений на окремі підгрупи, кожна з яких отримала випереджувальне домашнє завдання. Пропоную переглянути всі проекти та обговорити їх.
I поетична збірка «На крилах пісень»  (цикли: «Сім струн», «Сльози-перли»;  поезії: «Сторононько рідна! Коханий мій краю», «Сон літньої ночі», «На роковини Шевченка», «Вечірня година»).
 II поетична збірка «Думи і мрії» (цикли: «Мелодії» (поезії: «Знов весна і знов надії», «Стояла я і слухала весну», «Хотіла б я піснею стати» «Перемога», «Давня весна»); «Невільничі пісні» (поезії: «І все-таки до тебе думка лине», «Товаришці на спомин», «Слово, чому ти не твердая криця?»).
Огляд учнівських проектів ( показ слайдів)   Учнівський проект І групи учнів (збірка «На крилах пісень»,   цикл «Сім струн»):
     
     
   Слайд 1
  У першій половині 1893 року у Львові за допомогою і під безпосереднім наглядом І.Франка вийшла в світ перша збірка творів Лесі Українки
   Слайд 2
   Обкладинка і титул збірки Лесі Українки «На крилах пісень»1904 р.
    Слайд 3
 « Сім струн»   Автограф
    Слайд 4 
Лисенко слухає гру Лесі. Худ. В. Забашта. Олія. 1961
       Слайд 5
 «Сім струн» худ. В. Лучко. Гравюра. 1971
ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРОЕКТУ:
1. Які основні думки висловлює автор у поезії «Сім струн»?
2. Яким чином у циклі перегукується поезія з музикою?
Учнівський проект ІІ групи учнів (збірка «На крилах пісень»,  цикл «Сльози – перли»):
Слайд 1 (до поезії «На роковини Шевченка»)
taras_schevchenkoСлайд 2 (до поезії «Посвята Іванові Франкові»)
Слайд 3 (до поезії «Вечірня година»)
Слайд 4 (до поезії «Сон літньої ночі»)
ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРОЕКТУ:
1. Чи повторює поетеса образи та думки, що запам’яталися?
2. Які почуття викликала поезія «Сторононька рідна! Коханий мій краю»?
Учнівський проект ІІІ групи учнів (збірка «Думи і мрії», 
цикл «Мелодії»):
Слайд 1
Вірші циклу «Мелодії», написані в 1893-1894рр., передають найсокровенніші переживання Лесі Українки.
Слайд 2 (до поезій «Знов весна, і знов надії…», «Стояла я і слухала      весну…», «Давня весна»)
 Слайд 3 (до поезій «Хотіла б я піснею стати», «Перемога»)
ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРОЕКТУ:
1. Які мотиви поезії «Стояла я і слухала весну»?
2. Назвіть художні засоби, використані в поезії «Знов весна і знов надії»
 (збірка «Думи і мрії»,     цикл «Невільничі пісні»):
Слайд 1
 Важливим етапом у творчості Лесі Українки був цикл  політичної лірики «Невільничі пісні» (1895-1896).
Слайд 2
«Невільничі пісні»
  Сором і жаль великої поетеси, її тяжкі думки про тюремне життя перелилися в огненні рядки «Невільничих пісень». Більшість поезій циклу – то  пристрасне оскарження тиранії і заклик до боротьби з нею. У цю пору вона остаточно усвідомлює неможливість компромісу з ганебною дійсністю. Це усвідомлення родить у серці поетеси жагучу ненависть до самодержавства.
   Разом з тим у «Невільничих піснях»  раз у раз чуються глибокі трагічні ноти, викликані соромом і гнівом вільнолюбної і гордої людини, яка усвідомлює всю принизливість підневільного становища, але мусить хтозна до якого часу терпіти його.
Слайд 3
Справжньою перлиною між творами циклу є поезія «І все-таки до тебе думка лине»,  безпосередньо звернена до рідного «занапащеного, нещасного краю».
      Знаємо, що вся лірика Лесі Українки наснажена гострим неспокоєм, породженим Шевченковою музою, який особливо виявляється при розгортанні патріотичного мотиву.
Слайд 4
У поезії «Слово, чому ти не твердая криця?»  чи не найяскравіше висвітлилась провідна ідея громадської лірики Лесі Українки про єдність поетичного слова і революційного діла. У першій строфі цього вірша поетеса немовби сумнівається в силі слова, немовби наважується поставити його поряд з вояцькою зброєю, яка «зніма вражі голови з плеч». Але наступні строфи розвіюють цей сумнів. Слово - зброя «гартована,  іскриста,  меч на катів».
Слайд 5
Поезія « Товаришці на спомин» конкретизує причини гіркого болю, який не полишає чесних людей, і  водночас таврує збайдужілих, тих, хто  змирився з рабським  становищем. Героїня навіть бере на себе провину останніх, «кайданами прикутих до землі», осуджує своїх краян як рабів, за яких немає «гірших в світі»,  осуджує своїх краян як рабів, за яких немає  «гірших в світі».
Послання до приятельки переростає в послання до широких кіл національної громадськості, яка мала б засоромитися від того, що наша наука – це  «скарб, закопаний в могилу». Головне ж – відсутність  у мільйонів почуття, національної гідності, політична сліпота, що привела до захисту ворогів, до того, що своїх поводарів оддано колонізаторам на поталу
ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРОЕКТУ:
1. Які епітети вживає Леся Українка в поезії «І все-таки до тебе думка лине»?
2. Кого мала на увазі поетеса, говорячи про месників, що приймуть від неї
зброю в поезії «Слово, чому ти не твердая криця?»
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
    (Методичний прийом «Мікрофон»)
  - Назвіть основні мотиви лірики Лесі Українки.
  - Як письменниця ставиться до свого таланту?
  - Чим для вас особисто є поезія?
  - Які образи є наскрізними в поезії Лесі Українки?
  - Що б ви взяли для себе з творчої лабораторії письменниці?
V. Підведення підсумків уроку, оцінювання
     Заключне слово вчителя
До останньої хвилини життя не покидала Леся Українка своєї єдиної зброї – поетичного слова:
     Інші будуть співці по мені,
     Інші будуть лунати пісні,
      Вільні, гучні, одважні та горді
      Поєднаються в яснім акорді.
      І полинуть у ті небеса,
      Де сіяє одвічна краса;
      Там на їх обізветься луною
       Пісня та, що не згине зі мною.
«Нехай моїм останнім акордом буде молитва до сонця», - говорила вона.
Поетеса вірила, що тільки сонячне тепло витіснить із нас дух рабської покори, зла, байдужості, бо українці – це  ті люди, що можуть і вміють цінувати талант, шанувати розум, поважати людську гідність, вірити в торжество справедливості.
VI. Домашнє завдання «Вибери сам»:
Для високого рівня:
Уявіть себе літературним критиком. Напишіть рецензію на першу  поетичну збірку «На крилах пісень», характеризуючи стиль поетеси в цілому.
Для достатнього рівня:
Виконайте ідейно-художній аналіз будь-якої поезії, почутої на уроці.
Вивчіть напам'ять будь-яку поезію Лесі Українки, почуту на уроці.
Для середнього рівня:
Визначте тему та ідею віршів з будь-якого циклу поезій Лесі Українки.
Вивчіть напам'ять будь-яку поезію Лесі Українки, почуту на уроці.


Урок №3
Тема: Леся Українка « Contra spem spero !» як світо­глядна декларація сильної,  вольової особи­стості. Символічність, романтичні образи, образотворчий прийом контрасту
Мета: окреслити основні мотиви поетич­ної творчості Лесі Українки, ознайомити з віршем, що є кредом поетеси; розвивати вміння аналізувати поетичний твір, передавати засоба­ми виразного читання його ідею; виховувати силу волі, готовність переборювати труднощі; розкрити глибину громадянської лірики, її національну сутність; виховувати почуття патріотизму.
Цілі   Учні знатимуть: ідейну спрямованість поетичних творів, напам'ять поезію «Соntra spem spero !»; види тропів, художні за­соби лірики.
Учні вмітимуть: виразно читати вірш, аналізувати в єдності форми і змісту; характеризувати композиційні особливості, образи;  виявля­ти особистість авторки в її поезії.
Девіз уроку: Наша користь, яку ми можемо видобути з життя – присвятити справі, яка переживе вас!
Обладнання: портрет поетеси, збірки поезій, проекти учнів, карти для оцінювання.
Методи, прийоми  і форми роботи:  презентація проектів, «Асоціативне гроно», «Незакінчене речення», «Мозковий штурм»,  «позначки» проблемні запитання, робота в групах, словникова робота
Перебіг  уроку
Я честь віддам титану Прометею,
Що не творив своїх людей рабами,
Що просвітив не словом, а вогнем,
Боровся не в покорі, а завзято.
Леся Українка

І. Мотиваційний етап
1.  Забезпечення емоційної готовності учнів  до уроку.
  Слово вчителя.
-          Весна – прекрасна пора року. Оживає земля, зацвітають перші квіти, повіває теплий вітерець. Багато письменників описували цю пору року. Послухайте, як про весну говорить Леся Українка
Стояла я і слухала весну,
Вона мені багато говорила,
Співала пісню дзвінку, голосну
Та знов таємно – тихо шепотіла.
Вона мені співала про любов,
Про молодощі , радощі, надії,
Вона мені переспівала знов
Те, що давно співали мрії .
2. Прогнозування. «Асоціативне гроно»
- Які асоціації викликає у вас цей вірш?
ІІ. Цілевизначення і планування
-         Сьогодні на уроці ми говоритимемо про поетичну творчість  Лесі Українки. Визначимо цілі нашого уроку.
1) Визначення учнями цілей уроку.
2)Формування девізу уроку. Наша користь, яку ми можемо видобути з життя – присвятити справі, яка переживе вас!
- Як ви розумієте цей вислів?  (Відповіді учнів)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
-         На попередньому уроці ми говорили про життєвий і творчий шлях Лесі Українки.
 І групи мала завдання -  підготувати  проект про основні віхи життя поетеси
1) Презентація проекту « Життєвий і творчий шлях Лесі Українки»
2) Складання «Асоціативного грона»
                                                              Леся Українка
                                             поетеса           драматург          прозаїк
                                                перекладач            публіцист
                                                           критик      мовознавець

Усний літературний диктант ( На слайдах)
1. Назва першого Лесиного вірша.
2.  Рік виходу першої збірки Лесі Українки.
3. 1899 р. вийшла збірка…
4. Свої вірші Леся Українка компонувала за… принципом.
5.  1902 р. виходить збірка…
6 Крім віршів, Леся Українка писала.
3) Слово вчителя.
- За життя поетеси вийшло три поетичні збірки, це «На крилах пісень»( 1892), «Думи і мрії» ( 1899), «Відгуки» ( 1902).
-  ІІ група опрацьовувала матеріали підручника і додаткову літературу. Що ви дізналися про збірку «На крилах пісень»?
 4) Переставлення виконаного завдання.
5) Хвилинка теорії літератури  Неоромантизм - ….
   6)Слово вчителя.
Сьогодні  на  уроці ми розглянемо одну з поезій цієї збірки – поезію
 «Соntra spem spero !»,  яка у перекладі з латинської означає «без надії сподіваюсь». Поштовхом до написання цієї поезія стало нестерпне загострення хвороби. 19-річна Леся стояла перед вибором: скоритися перед важкою недугою чи стати на шлях боротьби за право на повноцінне життя.  Написана  поезія  2 травня 1890 року. У листі до брата вона зазначає: «Я воскресла! От і знов беруся здіймати «сізіфовий камінь» догори!»  Перейдемо до аналізу поезії.
7) Робота в групах, парах.   Завдання групам
І гр. – Досліджує ідейно-тематичний зміст вірша
  ІІгр. - Досліджує   строфічну будову вірша та їх образи, символи.
ІІІгр.-  Досліджує  художні засоби вірша.
ІVгр.  Віршова форма твору.
8) Представлення виконаного завдання.
9) Слово вчителя. ( «Доміно»)  ( Записуємо у зошитах і на дошці)
Як розкриваються почуття ліричного героя?
ІУ. Рефлексивно – оцінювальний етап.
1.     Слово вчителя.  Отже,  проаналізувавши поезію, зробимо висновок. «Незакінчене речення»
    Поезія «Соntra spem spero !» -….(…..є своєрідною програмою дій; ….. це гімн життя і боротьби, ….. є її зіркою і надією у боротьбі з хворобою)
2. Інтерактивна  вправа.  «Мікрофон».
   Продовжити  речення.
-         З поезій мене найбільше вразила….
-         Для сучасних читачів….
-         Я отримала естетичне  задоволення від….
-         Якою у вашій уяві постала Л. Українка?
3. Скласти «психологічний портрет» Лесі Українки.
Свої думки обґрунтуйте, вибравши п’ять найважливіших (на ваш погляд) крилатих висловів, які є  промінчиками душі поетеси.
Учні переносять промінчики – думки схематично, утворюючи сонце.
Промені  душі
1 Освітити  світлом правди.
2. Любіть волю, честь  і  славу.
3.Я честь віддам титану Прометею.
4. Крилате слово – ото моя стріла.
5. Хай сяє над людьми правда і надія.
6. Веселкою моя надія грала.
7. Горда, ясна,  огнистая мова.
8. Мій дім – мій храм.
9. Буду  жити!  Геть думи сумні!
10.Слово, моя ти єдиная  зброя!

4. Хвилинка поезії( учитель зачитує поезію)
«Мій шлях»
На шлях я вийшла ранньою весною
І тихий спів несмілий заспівала,
А хто стрічався на шляху зо мною,
Того я щирим серденьком вітала:
«Самій недовго збитися з путі,
Та трудно з неї збитись у гурті».
Я йду шляхом, пісні свої співаю;
Та не шукайте в них пророчої науки, —
Ні, голосу я гучного не маю!
Коли ж хто сльози ллє з тяжкої муки, —
Скажу я: « Разом плачмо, брате мій!»
З його плачем я спів з’єднаю свій.
Чи тільки терни на шляху знайду,
Чи стріну, може, де і квіт барвистий?
Чи до мети я певної дійду,
Чи без пори скінчу свій шлях тернистий,
Бажаю так скінчити я свій шлях,
Як починала: з співом на устах!
V. Домашнє завдання.
Обов’язкове.  Опрацювати матеріал підручника с. 213-216
                        Вивчити напам’ять поезію.
Індивідуальне:   І гр. Побудова збірки  «Думи і мрії»
                             ІІ гр. - «І все – таки до тебе думка лине..»
                             ІІІ гр. - « І ти колись боролась, мов Ізраїль…»





Урок №4
Тема: Відданість своїм мріям, наполегливе прагнення до мети («МРІЄ, НЕ ЗРАДЬ»). Зображення повені людських почуттів у вірші «СТОЯЛА Я І СЛУХАЛА ВЕСНУ...»
Мета (формувати компетентності): предметні: дослідницько-аналітична робота з текстом, розкриття ідейного змісту творів, аналіз композиції та художніх засобів, образів-символів; розвиток культури зв'язного усного мовлення, мислення; ключові: комунікативну: навички аналізу поетичних творів; соціальну: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок інших; інформаційну: уміння визначати роль художніх засобів у поезії, зображення людських почуттів у всіх їх проявах; загальнокультурну: визначати цінність художнього твору для літературної спадщини та сучасності; громадянську: виховання любові до «слова у вірші» як могутнього засобу впливу на духовність, на естетичні почуття, на інтелект людини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.
Обладнання: портрет Лесі Українки, альбом «Леся Українка», тексти творів, мультимедійний комплекс, ілюстрації, малюнки з теми «Весна»
Леся Українка — не тільки один із найвідоміших, але й один із найоригінальніших поетів світу.
М. Рильський
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Експрес-опитування
ü Назва першого Лесиного вірша.
ü  Рік виходу першої збірки поетеси.
ü  У 1899 році вийшла збірка...
ü  Тематика циклу віршів «Подорож до моря».
ü Свобода як «вічний дух розкутого ума» є тематикою циклу віршів...
ü Крім віршів, Леся Українка писала...
2. Цитатний диктант
За наведеною цитатою впізнайте твір Лесі Українки.
Текст 1
Десь, колись,в якійсь країні
Проживав поет нещасний,
Тільки мав талан до віршів
Не позичений, а власний.
Давня казка»)

Текст 2
Хотіла б я піснею стати
У сюю хвилину ясну,
Щоб вільно по світі літати,
Щоб вітер розносив луну.
Хотіла б я піснею стати»)
Текст 3
Була весна весела, щедра, мила,
Промінням грала, сипала квітки,
Вона летіла хутко, мов стокрила,
За нею вслід співучії пташки!
Давня весна»)
Текст 4
Слово, моя ти єдиная зброє,
Ми не повинні загинуть обоє!
Може, в руках невідомих братів
Станеш ти кращим мечем на катів.
Слово, чому ти не твердая криця»)
Текст 5
Я на гору круту крем’яную
Буду камінь важкий підіймать
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.
Contra spem spero»)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя
Відтворіть зашифроване у криптограмі 17, 21, 12, 33 слово (кожній цифрі відповідає літера, розміщена в алфавітному порядку). Що цікавого про це слово ви знаєте? (Мрія) Так, це гарне і звичне для більшості з нас слово подарувала нам Леся Українка. Хоча вперше його вжив письменник М. Старицький, а потім і мати Лесі Олена Пчілка, заграло всіма барвами і вплелось у мову воно саме з її віршів.
2. Перегляд відеоролика
(Посилання https://www.youtube.com/watch?v=5VOE7YE9aKg)
3. Слово вчителя
Людина не може жити без мрій. Вони супроводжують нас упродовж усього життя. І змінюються теж з огляду на вік людини, умови її життя, суспільний лад тощо. З дитинства Леся Українка цікавилася історією. Її приваблювала доба мужніх воїнів, лицарських турнірів. Але понад усе вона поважала силу духу, справедливість. Тому її цікавили не пихаті переможці, а ті, хто навіть під загрозою смерті не хотів здаватися. Можливо, саме в них вона вчилася великої мужності, яка потім так потрібна була їй у житті, щоб боротися з власною недугою та різними негараздами.
Оптимізмом пройнятий вірш «Мріє, не зрадь». У ньому прославляється подвиг борців за волю. Поетеса стверджувала, що народ — це творець всіх цінностей і багатств, стверджувала безсмерття народу та велич його творчої праці.
4. Опрацювання поезії «Мріє, не зрадь»
4.1. Виразне читання вчителем вірша.
4.2. Визначення теми вірша, ідеї, основної думки.
Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке треба боротися до останньої краплі крові та вірити у перемогу.
Ідея: уславлення тих, хто не зрадив свою мрію, хто йде до неї, долаючи всі труднощі.
Основна думка: «Мріє хочу дихать вогнем, хочу жити твоєю весною, а як прийдеться згинуть за теє — дарма!»
4.3. Заповнити таблицю «Художні засоби поезії «Мріє, не зрадь».
ü □ Риторичні звертання, вигуки
ü □ Епітети
ü Метафори
ü Персоніфікація
ü Синтаксичні засоби
ü  Інверсія
5. Слово вчителя
Леся Українка прожила життя сповнене страждань і гіркоти. Але її поезії звучать оптимістично, в них на повний голос пролунали життєрадісні мотиви, вірші сповнені впевненості в невичерпні сили народу, його переможний потенціал. Дочкою Прометея називають Лесю за її нескореність, мужність, силу волі і життєлюбність.
Але вона передусім жінка. А в слово «жінка» ми вкладаємо такий зміст, як ніжність, родина, кохання, весна. Весна — улюблена пора року поетеси, адже це час, коли оживає природа, прилітають птахи, квітнуть сади і людина сповнюється новими мріями, надіями на краще. У вірші «Стояла я і слухала весну» Леся передає ту гаму почуттів, які наповнюють молоде дівоче серце.
6. Перегляд відеоролика «Стояла я і слухала весну»
(Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=L8U7cbm970g)
7. Виразне читання поезії учнями
8. Бесіда з учнями. Метод «Прес»
ü У якому році написаний вірш? (1895)
ü До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика)
ü Що передає дієслівний ряд «стояла, слухала, говорила, співала, шепотіла»? (Мінливість світлих почуттів героїні)
9. Слово вчителя
Поезія сповнена свіжості й тепла прекрасної пори року. Всього у двох строфах Леся Українка вмістила багату палітру відчуттів, які бентежать душу навесні:
Стояла я і слухала весну.
Весна мені багато говорила.
Співала пісню дзвінку, голосну,
То знов таємно-тихо шепотіла.
Лірична героїня вміє не просто слухати весну, а ніби спілкується з нею як із персоніфікованим образом. Прекрасна пейзажно-інтимна поезія «Стояла я і слухала весну» покладена на музику. Ось як вона звучить у виконанні неперевершеної Л. Руденко.
10. Прослуховування пісні
(Посилання https://www.youtube.com/watch?v=UXeWPosoAJs)
11. «Усний малюнок»
Створіть усну картину за віршем. Які фарби, відтінки, тони і напівтони ви використаєте? Назвіть зорові та слухові образи поезії.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Ø Які емоції ви відчуваєте, читаючи поезію Лесі Українки?
Ø Що для вас, як читача, близьке у її віршах? т Який ваш улюблений вірш поетеси?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати презентацію «Пейзажна лірика Лесі Українки», читати драму-феєрію «Лісова пісня».

Урок №5
Тема: Драма-феєрія  «Лісова пісня» Лесі Українки. Символічність образів Мавки і дядька Лева –уособлення духовності і краси.
Мета: розкрити глибину драми – феєрії «Лісова пісня», проаналізувати проблематику твору та образи – персонажі; навчити учнів протиставляти вільне, красиве, духовно багате життя людини буденному прагматизму, дріб’язковості; спонукати до вищого, благородного; виховувати бережне ставлення до природи, відчувати її красу; збагачувати красу людських взаємин.
 Завдання: вчити учнів логічно і критично мислити, висловлювати власні думки, коментувати їх, протиставляти, зіставляти, порівнювати із сучасністю, виразно читати художні твори, робити висновки, узагальнення.  
Тип уроку: урок розвитку умінь і навичок учнів з елементами роздуму; урок - свято душі, який залишить глибокий слід у юних душах.
Обладнання: відеоматеріал, таблиці, портрет Лесі Українки, тексти творів.
Епіграф:                                Ні! Я жива! Я буду вічно жити!
                                                   Я в серці маю те, що не вмирає!                           
                                                                                        Леся Українка
 І. Установчо - мотиваційний етап.
1. Психологічна настанова, внутрішня мотивація навчально - розвивальної
діяльності учнів.
·         Звучить уривок з пісні «Чарівна скрипка»
                                         Сіла птаха білокрила на тополю,
                                         Сіло сонце понад вечір за поля,
                                         Покохала, покохала я до болю
                                         Молодого, молодого скрипаля.
                                         Йшла до нього, наче місячна царівна,
                                         Йшла до нього, мов до березня весна.
                                         І не знала, що та музика чарівна
                                         Не для мене, а для іншої луна…
2.     Слово вчителя.
Українська пісня про кохання...
Сьогодні я хочу побажати вам любові, але не такої, як сонце, бо сонце заходить; не такої, як місяць, бо місяць сідає; не такої, як вітер, бо вітер гуляє; а такої,як небо, бо небо безкрає.
Подивіться один на одного і подаруйте посмішку і сердечко, яке лежить у вас на парті, щоб доля вам усміхнулася і любов до вас прийшла.
·         Якими ви уявляєте закоханих? (відповіді учнів) - Дякую.
·         Отже, це ваші думки про кохання, а разом ми визначимо драму кохання головних героїв поеми Лесі Українки «Лісова пісня».
 ІІ.  Оголошення теми, мети і завдань уроку.
 Мотивація навчальної діяльності учнів.
Словникова робота
На дошці слова: драма – феєрія, проблематика, Мавка.
На парті у вас лежить аркуш із соняшником, з другого боку аркуша напишіть:
ü на уроці я:
ü дізнався…
ü зрозумів…
ü навчився…
Наприкінці уроку заповніть цю табличку.
ü  «Лісова пісня» - це твір незвичайний і за формою, і за змістом, і за впливом на читача. Багато цікавого можна дізнатися з нього, але ми розглянемо одне важливе питання: про духовне і матеріальне в житті людини.
ü  Чому саме «Лісова пісня»?
ü  Бо це пісня лісу, а не про ліс, пісня створена в лісі. Мелодію цієї пісні складають лісові жителі. Пісня - це душа людини, отже, які світи поєднані у творі?
Світ людей (реальний)      і               Світ природи (фантастичний)
                                        - Ні, любий, я тобі не дорікаю,
                                         А тільки смутно,
                                         Що не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись.
ü  Про кого Мавка сказала ці слова? Як ви розумієте зміст виразу?
ІІІ.  Постановка проблемного питання, логіка розв'язання.
- У цьому творі є 2 групи людей і їхнє життя:
1.     вільне, красиве, духовно багате.
2.     буденне, бездуховне, дріб'язкове.
-   За цими ознаками давайте поділимо персонажів:
1.     до 1-ої групи...
2.     до 2-ої групи...
ü  Лукаш - це людина, яка живе у неволі, він не може себе реалізувати, своїм убогим життям до себе дорівнятись.
ü  Чи зможеш це ти, сучасний юначе? ( Відповіді учнів ).
 Світ людей і світ природи взаємопов'язані, повинні жити в гармонії. Природа дає людині натхнення, життя, людина повинна оберігати природу.
Жанр твору «Лісова пісня» визначила сама Леся Українка. Бо готувалася вона його писати ціле життя. (Додаток №1).
Фольклор на Волині, де виросла Леся Українка, вводив вразливу дівчинку в незвичайний химерний світ української міфології з її мавками, перелісниками, русалками. Маленька Леся так повірила в існування лісових істот, що потаємно вночі, перемагаючи страх, бігала в ліс і там шукала мавку. В останній рік життя Леся згадує:
                                           Давно, в дитячий любий вік,
                                           В далекім ріднім краю
                                           Я чула казку, чула раз,
                                           А й досі пам’ятаю…
То що ж то за казка? (Звучить пісня про Лукаша і Мавку на слова і музику ялтинських студентів, записана на диск).
                                    Текст пісні:
                                     Світанок відбився від чистого плеса,
                                    Втонув у очах у маленької Лесі.
                                    Із того світанку вродилася Мавка
                                    І хлопця зустріла собі на забавку.
Приспів:
                                  Лукашу, Лукашу, як сонечко сяє
                                  Повір, що на світі нещастя немає,
                                  Є радість, є втіха від рання до рання,
                                  Є пісня весела, є наше кохання.
                                  Та хатньому духу на волі не жити.
                                  Недовго, Лукашу, зумів ти любити.
                                 А слово короткеє серденько крає,
                                 Під корінь сокира вербичку рубає.
Приспів:
                                Лукашу, Лукашу, відкрий свої очі,
                                Хто впасти боїться – злетіти не зможе
                                Ні ясної днини, ні темної ночі,-
                                А тільки кохання тобі допоможе.
                                Іздалеку вересень тихо прилинув,
                                Він сумом осіннім сповив полонину.
                                Із шурхотом листя вкриває галявку –
                                То тихо шепоче згорьована Мавка…
Приспів:
                               Лукашу, Лукашу,невже ти не чуєш,
                               Я піснею стала, що душу лікує.
                               Коли заболить, заспівай її стиха,-
                               У землю піде твоє горе та лихо!

                               Лукашу, Лукашу, весняної днини
                               Край нашого поля розквітне калина.
                               Не руш, не ламай, хай цвіте до остання,
                               Тобі нагадає про наше кохання!
                                              (Ансамбль «Чарівний спів», м. Ялта)
         Це не казка, а висока трагедія. Філософський твір, який утверджує великі вічні істини, дає відповідь на питання, що споконвіку хвилювали і хвилюють людство. Які це питання?
         Відповіді учнів:
1.     У чому сенс людського життя? Коли воно може вважатися повноцінним?
2.     Яка вона, справжня любов?
3.     Роль мистецтва в житті і його джерела.
4.     Людина і природа. Взаємозв’язок між ними.
         Це і є проблеми твору, відповідь на які може дати той, хто вдумливо прочитав твір, серцем і розумом заглибився в зміст.
1.     Робота з текстом:
Знайдіть і зачитайте рядки, які найбільше відповідають на ці питання, розкривають проблеми твору. (Діти зачитують в ролях уривки твору, які їм найбільше подобаються, і відповідають цим на проблемні питання).
2.     Тестовий контроль
Хто з героїв драми – феєрії «Лісова пісня»…
1.     … Не дав зрубати дуба, хоч за нього купці давали гроші немалі?
2.     … Чудовим співом ніжної сопілки пробуджує від сну красуню Мавку?
3.     … Не має волі своїм життям до себе дорівнятись?
4.     … Царівна лісова з багатою душею і серцем, сповненим надії і любові?..
5.     … Поранила серпом навмисне руку, щоб не губить краси Русалки Польової?
6.     … Лукава, ніби видра, і хижа, наче рись?
7.     … Для збільшення господарських статків нехтує почуттям сина, що палко покохав лісову царівну?
8.     … Хоч водяного роду, проте зрадливу і лукаву має вдачу?
9.     … В драговині цупкій привик одвіку усе живе засмоктувати?
10.                       … Прагне усе живе і вільне ввести в «твердиню тьми і спокою»?
11.                       … Залицяючись до Мавки, не бачив в її очах торішнього кохання?
12.                       … Застерігав лісову красуню в тому, що треба обминати людські стежки, бо на них «раз тільки ступиш – і пропала воля»?
3.     «Мозкова атака»
ü - Розкрийте зміст таких рядків:
o   Не заважай душі своєї цвіту,
ü Бо з нього виросло кохання наше,
ü Той цвіт від папороті чарівніший,
o   Він скарби творить, а не відкриває.
ü Які погляди на кохання висловлює Мавка? Чи ви їх поділяєте? (учні відповідають)
ü Знайдіть у тексті образ Долі. Що то за образ?  
ü (Доля – це  Лукашева совість, яка чинить суд над його життям.)
ü У чому цінність людського життя? Чи можна пробачити зраду?
ü  Цінність людського життя вимірюється тим, наскільки воно збагачує й полегшує життя інших людей і який слід залишає на землі. Саме в цьому відчуття щастя. «Лісова пісня» стверджує, що щасливою може бути лише та людина, яка живе за законами совісті і в найважчих умовах намагається своїм життям дорівнятися до себе. Хто щасливий тут? (лісові істоти).
ü А що потрібно для щастя, на вашу думку? Напишіть відповідь на це питання на аркушах з контурами руки, які лежать перед вами, (учні пишуть, зачитують, а потім наклеюють ці контури на дошку, де написано заголовок: «Наше щастя – у наших руках»).
         Зачитуються кращі відповіді учнів.
   Слово учителя:
У «Лісовій пісні» опоетизовано красу людських взаємин і великої любові. Кохання Мавки - це глибоке почуття без розрахунків і компромісів, яке облагороджує; це полум'я знищує в людині все нікчемне, егоїстичне.
У коханні Мавки пізнаємо любов самої Лесі до Сергія Мержинського.
         «Мавка – сильна особистість, тому її любов перемагає смерть. Ні приниження, ні образи, ні зрада не змогли вбити в її серці великого кохання».
         «У «Лісовій пісні» добро перемагає зло. Правда, за цю перемогу заплачено дорогу ціну – не стало Мавки і Лукаша… Тихо й сумно на душі, але знову прийде весна і з вербової гілки вийде лісова красуня Мавка ».
                                         Так, ти жива! Ти вічно будеш жити!
                                         Не в спогадах, а поруч з нами йти.
         Знайдіть останній монолог Мавки, прочитайте його.        
         ІV. Підсумок  уроку.
         Отже, про що ми дізналися, чого навчилися, що зрозуміли?
         Зразки відповідей дітей:
         «Природа – наше духовне багатство, яке твориться віками, а руйнується днями. Мавка вчить нас шанувати і любити природу».
         «Якщо любов супроводжується зрадою, зрада супроводжується стражданнями, а страждання –це любов».
         «У житті все можливо, крім одного: неможливо повернути минуле».
         V. Оцінювання.
         Учитель коментує оцінки учнів і дарує їм вірш, як віру у те, що «Лісова пісня» буде завжди виховувати людину:
Десь із хащів враз з’явиться Мавка,
                                          На сопілці заграє Лукаш,
                                          Заспіває нам пісню Русалка,
                                          Дядько Лев завітає до нас.
                                          Й забринить лісова твоя пісня
                                          Над Поліссям чарівним, дзвінким,
                                          Бо цей край – то дівоча колиска
                                          І навіки він буде твоїм.
         VІ. Домашнє завдання
1 .Вивчити напам’ять монолог Мавки.
2. Скласти цитатний план – характеристику до образу Мавки або Лукаша



Урок №6
Тема: Драма-феєрія Лесі Українки «Лісова пісня». Два світи головних героїв. Природа і людина у творі.
Мета: розкрити основні проблеми та ідейний зміст твору; дати уявлення про образи головних героїв, розкрити роль їхнього життя та їхніх вчинків; розвивати навички аналізу характеристики персонажів, уміння давати самооцінку, розвивати усне мовлення; виховувати активну життєву позицію: естетичні почуття та повагу один до одного, любов і бережливе ставлення до природи.
Тип уроку:  урок узагальнення та систематизації вивченого за методом проектів.
Обладнання: записи симфонічної класичної музики, ілюстрації ,відео пейзажів.
Перебіг  уроку

І. Мотивація навчальної діяльності (актуалізація чуттєвого досвіду учнів).
Шумить верхами буйний ліс
Дуби, берези, буки,
Кує зозуля, свище дрізд,
І гуркотять голубки.
Цілує сонечко листи
У ніжній, теплій ласці, гриби наділи шапочки,
Так само як у казці.
Спасибі людям, що зростили ліс
За всі дуби, ялини в пишнім гіллі,
І за красу отих зелених кіс
В яких стоять гнучкі березки білі.
Коли б не ліс, не знали б ми про те,
Що є фіалка й пролісок на світі,
Як у маю конвалія цвіте,
Найкраща, найніжніша поміж квітів.

Згадайте, входиш у ліс і відчуваєш, щось трепетливе, але водночас спокійне на душі, а повітря таке чисте і прозоре.( демонстрація відео про природу)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
З’ясування результатів аналізу драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня», який був здійснений на попередніх уроках:
-                коли було написано твір;
-                що лягло в основу твору;
-                основні сюжетні лінії.

Ключове питання: Як переплітається життя природи і життя людини?
ІІІ. Робота над змістом
           1. Тематичні питання:
1 Схарактеризуйте казковий, фантастичний  світ у творі.
2 Схарактеризуйте життя реальних образів пєси.
3 Які проблеми розкриваються у драмі-феєрії “Лісова пісня”?

   (учитель спрямовує учнів думати і говорити не те, що, як вони вважають, від них хочуть почути, а те, що диктує їм власна свідомість).
2. Коригування думок учнів.
    Учні обговорюють аспекти тематичних питань. Висловлюються різні думки.
        Суть обговорення не в організації дискусії. Головне – розкрити різні погляди на проблему. Перший етап роботи над проектом – пошуковий. Учитель створює умови  не для того, щоб дати відповіді на питання, а для того, щоб стимулювати активні роздуми учнів. Учитель уважно спостерігає за ходом думок дітей, коригує розумову діяльність вихованців.
3. Робота в групах на уроці.
«Логічний ланцюжок».
(Учні відповідають послідовно один за одним на питання:
1група – джерела написання драми;
2 група – сюжетна основа драми.)

Слово вчителя.
- Ми недаремно розділилися на три групи, щоб більш чіткіше зрозуміти казкове і реальне, бо Леся Українка показує два світи головних героїв.
Перша група підготувала характеристику казкового, фантастичного світу у творі.
Друга група - характеристику життя реальних образів драми.
Третя група – розкриє проблематику твору.
А тепер давайте перенесемося в Лесин ліс із його героями, з їхнім життям. «Лісова пісня»- казка про ліс, про той чарівний і казковий, про який розповідав дядько Лев.
Ми спробуємо полинути у казку, в той ліс, де живуть головні герої.
( Лунає запис птахів та сопілки.  Сцена зустрічі Мавки з Лукашем.)
-         Отже, наша перша зустріч із лісовими героями, які ліс вважають своїм домом, своїм життям, відбулася.
4.     Робота в групах на уроці.
1 група характеризує казковий, фантастичний світ у творі. Дає характеристику Мавки, дослідивши засоби зображення,
- зовнішній портрет, внутрішній портрет( у монологах, у взаєминах з іншими персонажами твору, у ставленні до навколишнього середовища).
А от що нам скажуть етнографи, як вони охарактеризують Мавку та Лісовика? Адже у Лесі Українки Мавка – це втілення любові, волі, краси. Лісовик – господар лісу. А з наукової та фольклорної точки зору хто ж це такі?
Окрім цих фантастичних героїв у творі діють «той, що греблі рве», «той , що в скалі сидить», Потерчата, Доля, Мара.
Чимало казкових істот показала Леся Українка у своєму творі. Вона хотіла довести, що в лісі є також живі істоти, які людина повинна поважати. Але метою було показати єдність людини і природи, два світи життя, що поєднані між собою. І щоб це зрозуміти, вона подає реальних головних героїв - людей, показує їхнє ставлення до природи, закликає її берегти. Тому автор подає нам зустріч лісової дівчини Мавки та людського хлопця Лукаша. Лукаш та Мавка зустрічаються саме тоді, коли Лукаш хотів надрізати ножем березу, щоб сточити сік. Мавка просить не чіпати дерева, бо воно живе, а сік - то його кров. Лукаш не заперечує Мавці і не ріже  березу, він милується красою її ставлення до природи. Вони часто зустрічаються і кохають один одного.
2 група характеризує  життя реальних образів п’єси: Лукаша, його мати, Килини, дядька Лева, дослідивши,які проблеми порушує поетеса через образ Лукаша; як розкриває в образах матері Лукаша й Килини духовне зубожіння, дисгармонію з природою.
5. Бесіда з учнями.
1.Чому Лукаш починає розуміти, що в лісі нема нічого мертвого?
2. Чи здатна на самопожертву Мавка через кохання?
3. Чи бореться Мавка за Лукаша?
4. Що стається з Лукашем після того, як він зрадив Мавці?
5. Чому Мавка допомагає Лукашеві?
6.Як переживає Мавка зраду?
7. Хто є для Мавки матір’ю?
8.Як закінчується драма?
( уривок з фільму « Лісова пісня»).
3 група розкриває проблематику в творі.
Які проблеми розкриваються у творі? ( Людини і природи; сенс життя; проблема кохання; сімейного щастя; свободи й неволі).
Слово вчителя
Тісно переплетені образи головних героїв у драмі саме тому, щоб ми зрозуміли, що природа нерозривна з людиною і ми її повинні зберегти.
А зараз невеличка екологічна експедиція.
1 учень.  Багато прочитавши й дослідивши, хочемо сказати, що вижити сьогодні значить:
-         не згубити себе своєю діяльністю;
-         не отруювати воду;
-         не знищувати дерева;
-         не «коптити» небо і повітря.
2 учень. Природа! З дитячих років ми звикаємо до її чарівної краси. Любимо бувати в лісі, в полі. Дивимося на квіти, дерева. Людина – це частина природи. І саме природі ми зобов’язані своїм існуванням. Природа – це наша домівка.
3 учень.   
Природа нам – як рідний дім,
Вона усім – як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
1 учень.
Цвітуть дерева з краю в край,
Буяє лист зелений.
Дерева, друже, не ламай-
Вони наші легені.
2 учень.
Не рви, не знищи, не зруйнуй –
Це заповідь для тебе.
Красу планети не зіпсуй-
Вона одна під небом.
3 учень.
Змайструй шпаківню, посади
Калину біля хати,
В природу із добром іди
Вона ж тобі, як мати.
1 учень.
Й пташки на різні голоси
Співатимуть для тебе,
І в краплях срібної роси
Побачиш чисте небо.
3 учень.
Бережімо, люди, землі, води,
Кожну квітку в лузі, деревце,
Вбивцею не тсань краси – Природи.
Памятаймо , люди й ми про це.
Висновок
Життя природи і життя людини дуже тісно  переплітається і залежить одне від одного.
IV. Підсумки уроку. Оцінювання.
1.     Інтерактивна вправа «мікрофон»:
Продовжіть речення : «Сьогодні з уроку я для себе взяв…….»
  Учитель залучає учнів до оцінювання один одного, сам висловлює думку про роботу дітей за такими критеріями: - активність;
                                               - аргументованість тверджень;
                                              - нестандартність мислення;
                                             - сміливість у висловленні думок.

V. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум на одну з тем :
1.     «Невмирущість духовної краси за драмою-феєрією Лесі Українки «Лісова пісня»;
2.     «Гармонія людини та природи в драмі-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня».



                                         

                                             Додаток

Драматична поема –невеличка за розміром віршована п’єса , в якій зливається драматичне і ліричне розкриття теми.
Феєрія- театральна вистава побудована на фантастично-казковому сюжеті.
Драма-феєрія – п’єса з казково-фантастичним сюжетом і персонажами.


Образ Мавки.
1.Які мрії втілила Леся Українка в образі Мавки?
2. Літературний портрет Мавки.
3. Яка найголовніша її риса характеру?
4. До чого прагне Мавка?

Образ Лукаша.
1.Яким показує Лукаша Леся Українка?
2. Яку роль відіграє гра на сопілці Лукаша?
3. Чи щасливе кохання героїв?

Образ дядька Лева.
1.Які риси уособлює дядько Лев?
2.Як ставиться до лісу дядько Лев?
3. Як ставиться він до Мавки і Лукаша?
4.Чому Лісовик добре ставиться до дядька Лева?


Немає коментарів:

Дописати коментар